گوشه ای از زندگی شهید فتحی شقاقی

۲۵ آذر ۱۳۹۲

DataFiles_Cache_TempImgs_2013_1_News_1386_aban_307_300_0

شهید دکتر “فتحی ابراهیم عبد العزیز شقاقی” بنیانگذار و دبیر کل جنبش جهاد اسلامی فلسطین از اهالی روستای “زرنوقه” در نزدیکی شهر یافا در اراضی اشغالی سال ۱۹۴۸ است. پس از شکل گیری رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۴۸ میلادی خانواده وی از خانه و کاشانه خود در روستای زرنوقه آواره شدند و به شهر رفح در نوار غزه مهاجرت کردند.

شهید دکتر فتحی شقاقی در سال ۱۹۵۱ در اردوگاه آوارگان شهر رفح دیده به جهان گشود و در سن ۱۵ سالگی از مهر مادری محروم شد. شهید شقاقی تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه بیرزیت در کرانه باختری آغاز کرد و پس از فارغ التحصیلی از رشته ریاضیات به شغل معلمی در مدرسه نظامیه شهر اشغالی قدس مشغول شد و سپس فعالیت های خود را در دانشگاه زقازیق ادامه داد. دکتر شقاقی پس از مدتی به سرزمین های اشغالی بازگشت و به حرفه طبابت در بیمارستان “مطلع” در قدس اشغالی پرداخت و سپس به نوار غزه رفت و حرفه طبابت را در آنجا ادامه داد.

شهید فتحی شقاقی تا قبل از سال ۱۹۶۷ به افکار و اندیشه جمال عبد الناصر گرایش داشت، اما شکست سال ۱۹۶۷ تاثیر زیادی بر روی گرایشات فکری وی بر جای گذاشت و دکتر شقاقی یک سال بعد از آن به عضویت جنبش اسلامی درآمد، اما در ادامه، اختلافاتی میان وی و جنبش اخوان المسلمین به وجود آمد و شهید فتحی شقاقی پس از سفر به مصر در سال ۱۹۷۴ که به منظور ادامه تحصیل در رشته پزشکی به این کشور سفر کرد، به همراه تعدادی از دوستانش، جنبش جهاد اسلامی را تاسیس کرد. دکتر شقاقی در سال ۱۹۷۹ به دلیل تالیف کتاب “الخمینی، الحل الاسلامی و البدیل” (“خمینی، راه حل اسلامی و جایگزین”) از سوی دولت مصر بازداشت شد و در ادامه به دلیل تداوم فعالیت های سیاسی و اسلامی اش بار دیگر به ۴ ماه حبس در زندان قلعه محکوم شد. دکتر شقاقی در تاریخ ۱/۱۱/۱۹۸۱ در حالی که نیروهای امنیتی مصر وی را تحت تعقیب قرار داده بودند، از مصر به فلسطین مهاجرت کرد و پس از آن رهبری جنبش جهاد اسلامی را در فلسطین به عهده گرفت، تا این که در سال ۱۹۸۳ به مدت ۱۱ ماه در نوار غزه زندانی شد. در حالی که هنوز چند سالی از آزادی وی نگذشته بود، بار دیگر در سال ۱۹۸۶ به جرم مشارکت در فعالیت های نظامی و تحریک مردم فلسطین علیه اشغالگران صهیونیست و نیز انتقال سلاح به نوار غزه به ۵ سال زندان محکوم شد، اما قبل از پایان یافتن دوره اسارتش، رژیم اشغالگر قدس در تاریخ ۱ آگوست سال ۱۹۸۸ و پس از آغاز انتفاضه فلسطین وی را مستقیما از زندان به خارج از فلسطین تبعید کرد. وی سپس با هدف ادامه جهاد خود علیه اشغالگران صهیونیست به اکثر پایتخت های کشورهای عربی سفر کرد تا این که سازمان اطلاعات و امنیت خارجی رژیم صهیونیستی “موساد” در روز پنج شنبه ۲۶/۱۱/۱۹۹۵ وی را در راه بازگشت از لیبی به دمشق در کشور مالت به شهادت رساند و شعله پرفروع شمع وجود وی خاموش گشت.

شهید دکتر فتحی شقاقی یکی از برجسته ترین روشنفکران جنبش اسلامی بود و بار بسیاری از مشکلات این جنبش را در جهان عربی و اسلامی به دوش کشید. وی ساختار جنبش اسلامی فلسطین را بازسازی کرد و سمت و سوی فعالیت های آن را به سوی فعالیت های ملی و توجه به مساله فلسطین از طریق جهاد مسلحانه سوق داد و با این کار خود باعث شد که این جنبش پس از مدت ها بار دیگر به یکی از گروه های اصلی ملی گرا در فلسطین تبدیل شود.

مرکز مطالعات یافا در قاهره کتابی را در زمینه فعالیت های سیاسی، فکری و فرهنگی دکتر فتحی شقاقی منتشر کرده است که شخصیت، آرا و مواضع وی را نشان می دهد.

 

ارسال نظرمعادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

شنبه , ۲ تیر ۱۳۹۷ / 2018 June 23
باشگاه هواداران اقصی
بیانیه‌ها و اعلامیه‌ها