کارنامه بیست و شش ساله حماس

۲۴ آذر ۱۳۹۲

DataFiles_Cache_TempImgs_2013_2_News_1392_ordibehesht_217125_232_300_0

کاروان خودروهای حامل نقابداران موشک و تیربار به دوش باشکوه ترین صحنه ای است که در ذهن فلسطینیان و پیگیران اخبار و تحولات نوار غزه در سال ۲۰۱۳ نقش بسته است، سالی که رو به پایان گذشته است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، گردان های شهید عزالدین قسام شاخه نظامی حماس امسال چندین بار رژه باشکوه برگزار کرد، این جنبش در چندین جبهه احساس خطر می کند، این احساس پس از کودتای نظامی علیه دولت اخوان المسلمین در مصر به حماس دست داد. در پی این کودتا عرصه برای اخوان المسلمین و حلقه محاصره باریکه غزه تنگ تر شد، امری که به اوج گیری بحران های سیاسی و مالی حماس منجر گردید.

بیست و ششمین سالروز شکل گیری حماس در شرایط بسیار بحرانی از راه فرا می رسد، حال آنکه این جنبش در سال های قبل در گستره های سیاسی و مالی و نظامی شاهد گشایش بود. پس از این گشایش سیاسی و عزیمت شخصیت های سیاسی بلند پایه از جمله شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی امیر سابق قطر و هشام قندیل و نخست وزیر سابق مصر و وزیر امور خارجه تونس به نوار غزه است و پس از این اقدام بار دیگر گذرگاه به روی هیات ها و مردم نوار غزه گشوده شد.

تنگ تر شدن حلقه محاصره

رخدادهای بی وقفه و تحولات فراوانی که در بیست و ششمین سالروز تاسیس حماس به وقوع می پیوندند، تاثیر فراوانی بر وضعیت این جنبش می گذارد، حال آنکه بخش اعظم این تحولات در گستره منطقه رخ می دهد، ولی بر روی وضعیت نوار غزه بازتاب پیدا کرده است.

روزنامه “نیویورک تایمز” چاپ آمریکا نوشت: حماس از شرایط منطقه بسیار متاثر بوده است، شرایطی که منطقه از بدو آغاز بحران سوریه با آن دست و پنجه نرم می کند، این بحران موجب قطع ارتباط میان حماس و دو تن از حامیان این جنبش یعنی ایران و سوریه شد

این منبع افزود: اوضاع مصر نیز بر اقتصاد نوار غزه تاثیر منفی گذاشت، دلیل این مساله به بسته شدن صدها تونل بر می گردد که دولت مردمی فلسطین از آنها به جای گذرگاه مرزی رفح برای وارد کردن مواد مورد نیاز خود استفاده می کرد.

بحران های پی در پی سال گذشته ایجاب کرد که حماس قدرت خود را از طریق رزمایش های نظامی به نمایش درآورد که هدف نخست آن تاکید بر موضع ثابت خود در زمینه پایبندی به گزینه مقاومت و ارسال چندین پیام است که عمده ترین آنها اینکه نوار غزه حلقه ضعیف تر نیست و نمی توان آن را در کوران بحران های منطقه از بین برد.

حماس در این رژه ها از یک اسلحه نوین بی سابقه پرده برداشت و برای نخستین بار فرماندهان گردان های قسام بدون نقاب در این رژه ها حضور یافتند.این مساله تصویرگر میزان آمادگی حماس برای مقابله با هرگونه تجاوز می باشد.

تونل و دروازه ناشناخته

کشف تونل العین الثالثه در شرق خان یونس یک نقطه عطف در نبرد میان مقاومت و دشمن صهیونیستی به شمار می رود، حال آنکه رژیم صهیونیستی می داند که گردان های قسام به فعالیت های خود در تونل های مرزی شدت بخشیده است، از این رو اسرائیل از حجم این تونل و عمق و امکانات آن شوکه شد.

تونل ها یک چالش بی سابقه فرا روی اسرائیل در عرصه نبرد با گروه های مبارز به شمار می رود، زیرا این تونل ها یک فضای جدید برای منازعه به دور از عرصه درگیری همیشگی ایجاد کرده است. علت دشواری مقابله با این تونل ها به وسعت این تونل ها و کمبود اخبار اطلاعاتی در مورد محل حفر و مسیر و اهداف آنها بر می گردد که در طول مرزهای میان نوار غزه و سرزمین های اشغالی ۴۸ کشیده شده است، جدای از آن دستگاه امنیتی اسرائیل نیز نتوانست به موقع یک راه کاری برای مقابله با این تونل ها پیدا کند.

عملیات دروازه ناشناخته ثابت کرد که حماس توانمندی خود را ارتقا بخشیده است و از آمادگی کامل برای مقابله با فعالیت های آشکار و مخفی دشمن صهیونیستی برخوردار است و قادر به وارونه کردن معادله است؛ به ویژه اینکه اگر نیروهای مقاومت یک سرباز اسرائیلی جدید را اسیر کنند.

بیست و ششمین سالروز تاسیس حماس در سایه تشدید محاصره نوار غزه و بحران برق این منطقه فرا می رسد و همین مساله موجب تشدید بحران نوار غزه شده است؛ به گونه ای که بسته شدن ۹۰ درصد تونل ها به توقف واردات مصالح ساختمانی و سوخت از طرف مصری به این باریکه منجر گردیده است.

مساله به تخریب تونل ها نیجامید، مسئولان مصری گذرگاه رفح را به روی ساکنان نوار غزه و مسافران بستند و این مساله باعث گردید که دانشجویان فلسطینی نتوانند در کلاس های درسشان حضور پیدا کنند و شمار زیادی از بیماران فلسطینی نیز جان باختند.

به رغم تشدید محاصره نوار غزه، حماس توانسته است طی چند سال گذشته از این موانع عبور کند. جدای از آن شرایط حاکم بر این این جنبش نتوانست آن را تضعیف کند، زیرا دشمنان قبل از دوستان می دانند که حماس را نمی توان ساقط کرد.

در سایه این بحران ها تشکیلات خودگردان فلسطین می خواهد کودتای نظامی مصر را در نوار غزه علیه حماس تکرار کند، حال آنکه چنین تلاش هایی ناکامی خود را به اثبات رسانده است.

ارسال نظرمعادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

شنبه , ۲ تیر ۱۳۹۷ / 2018 June 23
باشگاه هواداران اقصی
بیانیه‌ها و اعلامیه‌ها