سرگذشت عبدالعزیز رنتیسی

۲۶ آذر ۱۳۹۲

Abdel_Aziz_al-Rantissi

عبد العزیز علی عبد الحفیظ الرنتیسی» در ۲۳ اکتبر ۱۹۴۷ در روستای «یبنا» بین عسقلان و یافا دیده به جهان گشود. خانواده‌اش پس از جنگ ۱۹۴۸ به نوار غزه پناهنده شده و در اردوگاه آوارگان «خان یونس» سکنی گزیدند. در این زمان «عبد العزیز رنتیسی» تنها شش ماه داشت.

«عبد العزیز رنتیسی» در شش سالگی تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه‌ای وابسته به آژانس امداد و کاریابی آوارگان فلسطینی «آنروا» آغاز کرد و در همان سنین کودکی به علت مشکلات معیشتی مجبور شد که در تأمین مخارج خانواده خود مشارکت داشته باشد.

«عبد العزیز رنتیسی» تحصیلات دوره متوسطه خود را در سال ۱۹۶۵به پایان رساند و در سال ۱۹۷۲ در دانشکده پزشکی دانشگاه اسکندریه مصر موفق به دریافت مدرک کارشناسی شد و پس از آن در همان دانشکده به عنوان متخصص اطفال فارغ تحصیل شد تا در سال ۱۹۷۶ در بیمارستان «ناصر»، مرکز اصلی پزشکی خان یونس مشغول به کار شود.

«عبد العزیز رنتیسی» در سال ۱۹۷۶ به غزه بازگشت و به شاخه فلسطینی اخوان المسلمین پیوست که در مصر شکل گرفته بود. این امر مصادف با آغاز فعالیت سیاسی شیخ احمد یاسین با پیوستن به شاخه اخوان المسلمین در فلسطین اشغالی بود.

«عبد العزیز رنتیسی» پس از ورود به نوار غزه در دانشگاه اسلامی این شهر به تدریس مشغول و به ریاست بخش اطفال بیمارستان دولتی خان یونس منصوب شد و این سمت را تا سال ۱۹۸۶ در اختیار داشت.

«عبد العزیز رنتیسی» را باید از جمله افرادی به شمار آورد که در کنار شیخ احمد یاسین در پایه‌گذاری جنبش حماس مشارکت داشت .  و در سال ۱۹۸۷ پس از خروج از مسجد همراه با شیخ احمد یاسین، فلسطینیان را تشویق کرد تا با سر دادن شعار «الله اکبر» تظاهرات کنند. وی از این واقعه به عنوان سرآغاز انتفاضه فلسطینی یاد می‌کند. دولت لبنان در سال ۱۹۹۲ «عبد العزیز رنتیسی» را که در آن کشور اقامت داشت، به همراه ۴۱۶ فعال عضو جنبش حماس و جهاد اسلامی از خاک لبنان اخراج کرد تا وی بار دیگر به فلسطین اشغالی بازگردد.

«عبد العزیز رنتیسی» پس از ورود به کرانه باختری به دلیل انتقاد از سازش «یاسر عرفات»، رئیس سابق تشکیلات خود گردان فلسطین با رژیم صهیونیستی توسط این تشکیلات بازداشت، اما پس ازمدت کوتاهی آزاد شد. «عبد العزیز رنتیسی» یک بار دیگر نیز هدف حمله موشکی رژیم صهیونیستی قرار گرفته بود. وی هنگامی‌که در سال ۱۹۹۹ از زندان تشکیلات خودگردان فلسطینی آزاد شد، به عنوان نزدیک‌ترین مشاور و همکار شیخ احمد یاسین آغاز به کار کرد تا پس از آن به عنوان سخنگوی جنبش حماس و سرپرست شاخه سیاسی این جنبش منصوب شود.

رژیم صهیونیستی «عبد العزیز رنتیسی» را از جمله اعضای جنبش حماس قلمداد می‌کرد که به طور مستقیم در عملیات‌های شهادت طلبانه علیه این رژیم مشارکت داشت. «عبد العزیز رنتیسی» در ژوئن سال ۲۰۰۳ در شهر غزه هدف حمله موشکی بالگردهای رژیم صهیونیستی قرار گرفت و زخمی شد. پس از این حمله تل‌آویو به طور رسمی اعلام کرد که هدف از این حمله ترور «عبد العزیز رنتیسی» بوده که چند روز پیشتر مخالفت خود را با طرح سازش آمریکایی اعلام کرده بود.

«عبد العزیز رنتیسی» در واکنش به طرح سازش آمریکا گفته بود، «مقاومت و اسلحه تنها راه پیروزی و آزادی سرزمین فلسطین است». وی یک روز قبل از شهادتش در مصاحبه مطبوعاتی، با به تصویر کشیدن جنایات رژیم صهیونیستی اذعان کرد که پیروزی در انتظار ملت فلسطین است.

«عبد العزیز رنتیسی» هنگامی‌که به همراه شیخ احمد یاسین در سال ۱۹۹۰ در زندان‌های رژیم صهیونیستی به سر می‌برد، قرآن کریم را حفظ کرد. همسر «عبد العزیز رنتیسی» با بیان اینکه قرآن کتابی بود که در زندگی شهید «عبد العزیز رنتیسی» نقش اصلی را داشت، می‌گوید: «شهید رنتیسی سعی می‌کرد، از وقت خودبرای مرور محفوظات قرآنی خود استفاده کند. هرچه هم سرش شلوغ بود، قرآن را رها نمی‌کرد و نمی‌گذاشت آنچه را حفظ کرده، از یادش برود».

سرانجام عبد العزیز رنتیسی» پس از سال‌ها مجاهدت و مبارزه در راه اعتلای حق و آزادی فلسطین از چنگال رژیم صهیونیستی درشبانگاه ۱۸ آوریل سال ۲۰۰۴ میلادی به فیض شهادت نایل آمد .

ارسال نظرمعادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

شنبه , ۲ تیر ۱۳۹۷ / 2018 June 23
باشگاه هواداران اقصی
بیانیه‌ها و اعلامیه‌ها