سرگذشت شهید محمد عاصی

۲۸ آبان ۱۳۹۲
DataFiles_Cache_TempImgs_2013_2_News_1392_ordibehesht_News_1392_ordibehesht_2042231005_300_0_300_0
محمد رباح عاصی نامی است که نه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی آن را فراموش می کند و نه اعضای تیم مجری عملیات “تل آویو”. این عملیات در تاریخ ۲۱/۱۱/۲۰۱۲ در آستانه تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه انجام گرفت.

در آن عملیات بیش از بیست صهیونیست زخمی شدند که حال پنج تن از آنها متوسط تا وخیم گزارش شد. این عملیات نخستین واکنش به تجاوزات دشمن صهیونیستی به نوار غزه در نبرد حجاره السجیل محسوب می شود.
زندگی نامه شهید

شهید عاصی در تاریخ ۱۵/۱۱/۱۹۸۵ در روستای بیت لقیا واقع در غرب شهر رام الله در یک خانواده متدین و نیک نام دیده به جهان گشود. دو تن از برادران وی به نام های جهاد و فواد دو قلو بود. عاصی پنج خواهر داشت که از نظر ترتیب پنجمین فرزند خانواده اش محسوب می شد.

نخستین گام هایش را به سمت مسجد شیخ واقع در نزدیکی خانه اش برداشت و در آنجا بر سر سفره های معنوی قرآن کریم پرورش یافت و ۱۴ جزء از قرآن کریم را حفظ نمود. شهید محمد، انسانی آرامو خوش سیما و خوش برخورد بود؛ به طوری که اکثر کسانی که با او نشت و برخاست داشتند، گفتند که او از معنویت و آرامش خاصی برخوردار بود، او مصداق شهید زنده بود، زمانی که امام مسجد در مسجد حاضر نمی شد امامت جماعت شهرش را بر عهده می گرفت.

شهید تحصیلات مقطع دبیرستان خود را در رشته علوم انسانی به پایان رساند و به مدت یک ترم در رشته روانشناسی در دانشگاه آزاد قدس تحصیل کرد، اما ترک تحصیل کرد تا به پدرش در تربیت برادرانش کمک کند، بنابراین در بخش ساخت و ساز و عمرانی شورای روستایش مشغول به کار شد. او به پدر خود در مغازه مرغ فروشی اش کمک می کرد. بازداشت ها

بازداشت های محمد بسیار زود هنگام آغاز شد، برای اولین بار در تاریخ (۱۷/۷/۲۰۰۵) به اسارت درآمد و به مدت ۱۵ ماه از عمر خود را در بازداشت سپری کرد، چند ماه پس از آزادیش دوباره  بازداشت شد و سه ماه از عمر خود را در بازداشت موقت گذراند، اما آخرین مورد بازداشت وی در تاریخ (۱۶/۱/۲۰۱۲) رخ داد که تا ۲۴/۹/۲۰۱۲ ادامه یافت.پس از آزادیش از زندان اسرائیلی به خاطر کمک به دوستان اسیرش در زمینه وارد کردن مواد غذایی به داخل زندان های صهیونیستی چندین روز در زندان های تشکیلات رام الله بازداشت شد که در کل سه بار توسط تشکیلات خودگردان بازداشت گردید.

نحوه پیوستن به گردان های قسام

اما درباره پیوستن شهید محمد عاصی به گردان های شهید عزالدین قسام شاخه نظامی جنبش مقاومت اسلامی “حماس”، این گردان ها با صدور بیانیه ای ویژه اعلام کرد: شهید در سال ۲۰۱۱ توسط اسیر قسامی احمد موسی به گردان ها معرفی شد. احمد موسی وی را در زمینه انفجار از راه دور و تیراندازی آموزش داد.
عاصی به همراه موسی تعدادی از مواضع رژیم صهیونیستی در شهرهای الخلیل و اریحا و سنجل از توابع شهرستان رام الله را شناسایی کرد و عملیاتی را برای شناسایی شهرک صهیونیست نشین “کریات اربع “در الخلیل به اجرا درآورد. قرار شد شهید عاصی در پی عملیات “تل آویو” به نیروهای ارتش رژیم اشغالگر قدس در منطقه سنجل تیراندازی کند، اما شرایط تعقیب وی در پی عملیات تل آویو این مأموریت را با مشکل روبرو ساخت و محمد همچنان تحت تعقیب نیروهای صهیونیستی باقی ماند و به یکی از برجسته ترین افراد تحت تعقیب تبدیل شد.

عملیات “تل آویو “در اوج تجاوزات نیروهای صهیونیستی به نوار غزه در تلاش برای به شکست کشاندن مقاومت فلسطین، شهر تل آویو در تاریخ ۲۱/۱۱/۲۰۱۲م شاهد هشتمین روز نبرد حجاره سجیل بود که در یکی از اتوبوس ها رخ داد و ۲۰ نفر از صهیونیست ها مورد هدف قرار گرفتند.

گردانهای قسام روز سه شنبه ۲۲/۱۰ با انتشار بیانیه اعلام کردند: یک تیم قسامی دست به این عملیات زد که متشکل از اسیر “احمد صالح احمد موسی” (فرمانده تیم) و شهید قسامی “محمد رباح عاصی” از شهرک بیت لقیا واقع در نزدیکی رام الله و اسیر قسامی “محمد عبد الغفار مفارجه” از ساکنان شهر الطیبه بود.

در بخش دیگر این بیانیه می خوانیم:« این تیم قبل از نبرد سجیل به چند اقدام نیز دست زده بود که آخرین آن ورود به کانون یهودی نشین در داخل شهرک صهیونیستی “شاعر بنیامین” واقع در حد فاصل رام الله و قدس بود.»

در بخش دیگر این بیانیه آمده است:« مبارزان قسامی احمد موسی و محمد عاصی با لباس شهرک نشینان وارد این کانون شدند، اما عملیات به خاطر شرایط امنیتی دشوار حاکم بر آن مکان، به اجرا درنیامد و در جریان بازگشت دو مجاهد از این شهرک وقتی خبر ترور فرمانده قسامی احمد جعبری را شنیدند، سوگند خوردند که انتقام بگیرند.»در این بیانیه تصریح شده است:« چند روز بعد اسیر موسی یک بمب ۱۷ کیلویی را ساخت که از راه دور منفجر می شد، شهید عاصی به همراه اسیر احمد در لحظه ساخت بمب حضور داشت و روز اجرای عملیات اسیر قسامی محمد مفارجه به همراه بمب که در یک ساک جا سازی شده بود با خودروی شهید محمد عاصی به نقطه مورد نظر منتقل شد تا پس از آن مفاجره به خودروی دیگری سوار شود و از منطقه مودیعین به سمت “تل آویو” حرکت کند.»

مفارجه از ساعت ۹ تا ساعت ۱۱:۵۰ در اتوبوس شماره ۱۴۲ شرکت دان بود که مفارجه ساک را در داخل اتوبوس جا گذاشت و پیاده شد و در ساعت ۱۲ تمام، فرمانده تیم احمد موسی بمب را به کار انداخت که بر اثر آن چندین صهیونیست آسیب دیدند.در پی این عملیات احمد موسی و محمد مفارجه بازداشت شدند، اما محمد عاصی همچنان تحت تعقیب قرار گرفت. این عملیات نیروهای صهیونیستی و سردمداران اسرائیل و در رأس آنها بنیامین نتنیاهو را وحشت زده کرد و خواب راحت را از چشمان آنان ربود.

در پی این عملیات رژیم صهیونیستی دست به دامن کشورهای خاورمیانه شود و از آنها خواست تا گروه های مبارز فلسطین و در راس آنها جنبش مقاومت اسلامی “حماس” را به پذیرش توافقنامه آرام سازی اوضاع متقاعد کنند.

دوره تعقیب

پس از عملیات دلیرانه تل آویو، نیروهای اسرائیلی برای یافتن مجریان این عملیات دست به بازرسی گسترده زدند که دو مجاهد قسامی احمد صالح احمد موسی (فرمانده تیم) و محمد عبد الغفار مفارجه بازداشت شدند و اشغالگران صهیونیست ده ها بار به محل سکونت و خانه شهید محمد عاصی رکن سوم تیم قسامی مذکور یورش بردند تا وی را بازداشت کنند، اما ناکام ماندند.

بستگان این شهید تاکید می کنند که صهیونیست ها هر هفته دو تا سه بار به منزل محمد در نیمه های شب حمله می کردند تا وی را بازداشت کنند. نیروهای رژیم اشغالگر قدس همچنین برادر دوقلوی وی فؤاد را در تاریخ ۲۲/۱۱/۲۰۱۲ به هدف تحت فشار قرار دادن او بازداشت کردند که تا زمان شهادت برادرش محمد در زندان عوفر بازداشت بود.

نحوه شهادت

حدود ساعت دو نیم بامداد بیش از ۱۵ دستگاه ادوات صهیونیستی به منطقه بیشه زار واقع در حد فاصل دو روستای کفر نعمه و بلعین در غرب شهر رام الله به همراه بلدوزرها نظامی و یک دستگاه بالگرد آپاچی عمود پرواز حمله کردند که هدف آنها غاری بود که در منطقه و در محدوده روستای بلعین قرار داشت که شهید عاصی در آن پناه گرفته بود.

در ساعت دو نیم درگیری مسلحانه شدیدی بین این شهید قسامی و نیروهای اشغالگر رخ داد که بیش از سه ساعت تا طلوع خورشید به طول انجامید.

شهید تقریبا ساعت شش صبح به شهادت رسید که اهالی کفر نعمه و بلعین با صدای پیاپی گلوله و بمب و موشک که از سوی نیروهای اشغالگر به سوی غار مذکور شلیک می شد، از خواب پریدند. در همین زمان بلدوزری نظامی پس از خاکبرداری و ریشه کن کردن درختان زیتون به ورودی غار که بالاتر از زمین کشاورزی قرار داشت، رسید.

غیر نظامیان می گویند که آنها بر روی تپه بالاتر از غار لکه های خون و بقایای نارنجک هایی را که سربازان اشغالگر استفاده کرده بودند و نیز بقایای تیرها را پیدا کردند که نشان می داد محمد توانسته است یکی از سربازان را هدف قرار دهد که شماری از شاهدان عینی نیز بر آن اذعان می کنند و می گویند که یک خودروی نظامی امداد به آن مکان رسید و به سرعت از آن منطقه خارج شد.

نیروهای صهیونیستی از نزدیک شدن شهروندان به مکان درگیری جلوگیری کردند و پیکر شهید را تا ظهر آن روز نگاه داشتند سپس به طرف فلسطینی تحویل دادند که ظهر چهارشنبه ۲۳/۱۰/۲۰۱۳ پیکرش به سمت قبرستان شهرک تشییع شد.

منبع: مرکز اطلاع رسانی فلسطین

ارسال نظر


  1. ابوعمر گفت:

    خداوند رو ح آن بزرگوار وهمه شهدای اقصی را در جوار رسول معظمش(ص) غرق رحمت ومغفرت کند.کاش واقعا من هم میتوانستم در ان سرزمین مقدس علیه صهیونها بجنگم وجام شهادت نوش کنم این بزرگترین آرزو وخواسته من از خداوند متعال است.

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

شنبه , ۲ تیر ۱۳۹۷ / 2018 June 23
باشگاه هواداران اقصی
بیانیه‌ها و اعلامیه‌ها