تصویب پیش نویس قطعنامه حاکمیت دائم ملت فلسطین بر منابع طبیعی خود

۳۰ آذر ۱۳۹۲

مجمع عمومی سازمان ملل متحد دیروز جمعه با اکثریت آراء پیش نویس قطعنامه “حق حاکمیت دائمی ملت فلسطین در سرزمین اشغالی فلسطین و به ویژه بخش شرقی قدس و سکان عرب منطقه اشغالی جولان سوریه بر منابع طبیعی خود” را به تصویب رساند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، پیش نویس این قطعنامه با ۱۶۸ رای موافق، ۶ رای مخالف و ۹ رای ممتنع به تصویب رسید. کشورهای مخالف این قطعنامه عبارت بودند از آمریکا، کانادا، پالائو، میکرونیزیا، جزایر مارشال و رژیم صهیونیستی.

در این قطعنامه بر حق ثابت ملت فلسطین در منابع طبیعی خود مانند زمین و آب و حق آن برای شکایت و دادخواهی آن برای دریافت غرامت به خاطر استفاده غیر قانونی رژیم صهیونیستی از منابع طبیعی فلسطین یا اتلاف و یا نابودی آنها و نیز به خطر انداختن این منابع به هر شکل ممکن تاکید شده است. علاوه بر این، طرف فلسطینی می تواند از رژیم صهیونیستی به عنوان طرف اشغالگر سرزمین فلسطین و به ویژه بخش شرقی قدس به خاطر احداث شهرک های صهیونیست نشین و ساخت دیوار حائل که نقض آشکار قوانین بین المللی و حکم دادگاه عدالت بین المللی و نیز قطعنامه های سازمان ملل متحد به شمار می رود، شکایت و دریافت غرامت کند.

قطعنامه حق حاکمیت ملت فلسطین بر منابع طبیعی خود از رژیم صهیونیستی خواسته است که به صورت کامل به تعهدات خود بر اساس قوانین بین المللی؛ از جمله حقوق بشر بین المللی پایبند و از منابع طبیعی اراضی اشغالی فلسطین و به ویژه بخش شرقی قدس استفاده نکند و از اتلاف، نابودی و اتمام و یا به خطر انداختن آنها و نیز تخریب بخش های زیربنایی حیاتی ملت فلسطین خودداری کند.

علاوه بر این، جامعه بین المللی از رژیم صهیونیستی خواسته است که از اتخاذ هر گونه اقداماتی که به محیط زیست فلسطین ضربه می زند و تخلیه پس ماندهای خطرناک در اراضی اشغالی فلسطین و قدس شرقی امتناع کند.

ارسال نظرمعادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

پنج شنبه , ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ / 2018 June 21
باشگاه هواداران اقصی
بیانیه‌ها و اعلامیه‌ها