بازخوانی یک تفسیر خودساخته‌ از یک تصویر کذایی

۸ آبان ۱۳۹۴

نویسنده: متین لطفی

اخیراً در فضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، تصویری از اسماعیل هنیه، یکی از رهبران بلندپایه‌ی حماس منتشر شهده که در کنار بانویی که فاقد پوشش اسلامی می‌باشد، نشسته است. به منظور پرهیز از اطاله‌ی کلام، ابتدا تصویر انتشار یافته را که هیچ سندی مبنی بر اصالت آن وجود ندارد درج کرده و سپس توضیح انحرافی و خودساخته‌ای که پیوست این تصویر شده است را منظور نموده و سپس با فرض صحت و اصالت تصویر(به معنای ساختگی نبودن و ویرایش نشدن آن)، توضیحاتی ارائه خواهد شد:

n00220915-t

متنی که پیوست تصویر شده، به شرح مقابل است: «خبرها حاکی از آن است که هنیه، رییس جنبش حماس با دوست دختر اسراییلیش در حال شرب خمر بوده و حتی در حین تصویر برداری سعی کرد تا با گذاشتن دستش بر روی جام شراب، شرب خمر خود و معشوقه‌ی اسراییلی‌اش را از چشم دوربین مخفی نگه دارد. این درحالیست که حماس هم اکنون نقش برجسته‌ای با تروریست‌ها در سوریه دارد.»

متن فوق، بیش از آنکه به نقل یک خبر یا رویداد موثق و برآمده از فکری آگاه و منصف و وجدانی بیدار و هوشیار شباهت داشته باشد، به استنتاجی کینه‌توزانه و مغرضانه قرابت دارد که اگرچه زمینه‌ی تخلیه‌ی روانی طیفی را فراهم آورده، اما مزید بر رسوایی تنظیم‌کننده‌ی آن، عزّت و شرافتش را نیز در معرض باخت قرار داده است. بازنده‌تر از نگارنده و تنظیم‌کننده‌ی این داستان کذایی، آن‌هایی هستند که این دست‌نوشته‌ی ساختگی را که تلفیقی از «کینه و حسادت» و برآمده از قلبی بیمار و فکری مسموم است، در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌کنند و انتشار می‌دهند.

کدام فطرت سالمی می‌تواند با دیدن تصویر این زن، ثابت کند که وی معشوقه‌ی آن مرد است؟ یا ثابت کند این معشوقه، اسرائیلی‌ است؟ یا ثابت کند جامی در تصویر وجود دارد؟ یا ثابت کند در آن جام، شرابی وجود دارد؟ یا ثابت کند دستان آن مرد برای مخفی کردن آن جام بلند شده است؟

در ایران، دو دسته‌ی عمده وجود دارند که به لحاظ روانی، آمادگی پذیرش این دروغ رسانه‌ای را دارند. نخست، کسانی که قربانی دعاوی هویّت‌محورانه‌ی ایدئولوژیک شده‌اند و صرفاً بخاطر اختلافِ‌نظر سیاسی ایران و حماس در چگونگی حل بحران داخلی سوریه، کلان‌دشمن مشترک صهیونیستی را به تعطیلی و فراموشی سپرده‌اند، و دوم، ملی‌گرایانِ آریامِهریِ عرب‌ستیزی که از هر فرصتی برای تاختن به عرب‌ها –فارغ از دین و مذهب و اخلاق و انسانیت و معرفت‌شان- استفاده می‌نمایند. متاسفانه هردوی این‌ها، آمادگی روانی برای پاشیدن بذرهای کینه و نفرت و آبیاری این بذرها را از هر طریقی، دارا می‌باشند.

باری در اینجا سعی شده، توضیح مختصری راجع به تصویر با فرض اصالت آن(نفی ویرایش)، ارائه گردد:

این بانوی موسوم به «معشوقه‌ی اسرائیلی»، خانم لارن‌بوث –ژورنالیست فعّال انگلیسی- و یکی از حامیان مشهور فلسطین است و نام و چهره‌شان برای جهان عرب و غرب ناآشنا نیست. ایشان، همان خواهرزنِ معروف «تونی بلر»، نخست‎وزیر سابق انگلیس می‌باشد که خود شوهر و فرزند دارد و مصلوب کردن ایشان و اسماعیل هنیه با میخ‌های بهتان،صرفاً از قلب‌هایی بیمار و اذهانی مسموم قابل انتظار است. خانم لارن بورث همچنین یکی از شناخته‌ترین و خوش‌نام‌ترین چهره‌های فعّال حقوق‌بشر است که ابتدا کار و علاقه‎ی خود را به طور جدّی با بازیگری در تئاترهای لندن آغاز کرد و به مرور زمان به نوشتن علاقه‎مند شد و در پرتو تمرین و ممارست در این عرصه، قَلَمَش روان و شیوا گشت؛ مدتی که گذشت نگاره‌های او معطوف به مسائل حقوق‌بشر شد، طوری که در جریان انتخاباتِ ریاست جمهوری سال ۲۰۰۵ در فلسطین، به طور مستقیم وارد دنیای مردم مظلوم فلسطین شد.

پس از آن، لارن بورث توجّه ویژ‌ه‌ی خود را روی بی‎عدالتی‎هایی که علیه فلسطینیان اعمال می‌شُد متمرکز ساخت و به یکی از مدافعانِ سرسخت مردم فلسطین و همچنین گروه‎های مقاومت فلسطینی تبدیل شد.

ظاهراً تصویر انتشاری در شبکه‌های اجتماعی نیز مربوط به زمانی است که خانم لورن بورث برای کمک به مردم غزه در قالب «جنبش آزادی‌بخش غزه» به این منطقه سفر کرده بود، اما با ممانعت مصر و رژیم اسرائیل برای مدتی نتوانسته بود آنجا را ترک کند. ایشان در یکی از مصاحبه‌های‌شان تجربه‌ی خود را از این دوران بازخوانی می‌کند و می‌گوید من مدتی در نوار غزه بودم و اسرائیل به من اجازه‌ی خروج نمی‌داد. اسرائیل با اجازه ندادن به کمیسیون مصری برای تدارک خروج من از غزّه، مانند دیگر شهروندان انگلیسی با پاسپورت این کشور، اشتباه بزرگی مرتکب شد و من افتخار زندگی تحت محاصره را با قوی‌ترین و مهربانترین مردم و کسانی که سخت‌ترین دوران خود را سپری می‌کنند، داشتم.

در متن خبر گفته شده اسماعیل هنیه در حال شرب خمر است و البته اسماعیل هنیه تلاش دارد که جام این شراب را از دید دوربین مخفی نماید! مشخص نیست که این جام در کجای تصویر است؟ فرضاً جامی وجود دارد، ولی چه کسی توانسته یا می‌تواند اثبات کند که محتوای این جام، شراب است؟ انصافاً غیر از درخت خصومت که سرشار از آفات نفرت است، کدام درختی می‌تواند چنین میوه‌های فاسد و گندیده‌ای را برای مردم به اشتراک بگذارد؟ این درحالیست که اگر با دقّت به تصویر توجّه شود و به دستان و چشمان اسماعیل هنیئه و خانم بورث نگریسته شود، مشخص است که آنها در حال نگاه کردن به نفر سومی هستند که آنسوی دوربین ایستاده و اسماعیل هنئیه با دستانش در حال تعارف به او است تا بیاید و کنارش روی صندلی بنشیند.

نکته‌ی دیگر آنکه این تصویر مربوط به زمانی است که خانم بورث هنوز به اسلام مشرّف نگشته و میهمان اسماعیل هنیه بوده است و به لحاظ شرعی و عُرفی، هیچ مشکلی وجود ندارد یک میزبان در کنار میهمانش نشسته باشد و البته در پرتو ارج نهادن آزادی میهمانش(منظور نداشتن حجاب اسلامی است)، او را بعنوان یک انسان بزرگوار و حامی فلسطین مظلوم، تکریم ماید. و چنین رفتار کریمانه و بزرگ‌منشانه‌ای تنها برای کسانی حیرت‌آور و ناپذیرفتنی است که از ظرفیت فکری و فرهنگی لازم برخوردار نیستند و این چنین مداراها و مروّت‌ها را در مراودات اجتماعی، غیرعادی تلقی می‌کنند و سعی دارند آن را با انگیزه‌ی ارضای شوق رقیب‌افکنی خویش، امری غیراخلاقی جلوه ‌دهند.

در پایان، این مطلب را با درج تصاویری دیگر از این دو چهره به اتمام می‌رسانیم:

اسماعیل هنیئه در حال اهدای گذرنامه افتخاری فلسطین به خانم لارن‌بوث

اسماعیل هنیه در حال اهدای گذرنامه افتخاری فلسطین به خانم لارن‌بوث

 

خانم لارن بوث بعد از مسلمان شدن

خانم لارن بوث بعد از مسلمان شدن

 

 

 اسماعیل هنیئه در جمع خانواده‌اش

اسماعیل هنیه در جمع خانواده‌اش

 

 

ارسال نظرمعادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

شنبه , ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ / 2018 August 18
باشگاه هواداران اقصی
بیانیه‌ها و اعلامیه‌ها