اسماعیل هنیه به عنوان رئیس جدید دفتر سیاسی حماس انتخاب شد

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس امروز شنبه از انتخاب اسماعیل هنیه به عنوان رئیس جدید دفتر سیاسی این جنبش به جای خالد مشعل خبر داد.

به گزارش آفاق به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی پیشین حماس در گفتگو با شبکه الجزیره تاکید کرد که هنیه به عنوان رئیس جدید دفتر سیاسی این جنبش انتخاب شده است.

انتخابات مجلس شورای حماس به منظور انتخاب رئیس جدید دفتر سیاسی این جنبش امروز شنبه به طور همزمان و از طریق ویدیو کنفرانس در دوحه و غزه برگزار شد.

اسماعیل هنیه و شماری دیگر از رهبران حماس قرار بود برای مشارکت در انتخابات داخلی حماس به دوحه سفر کنند اما تعطیلی گذرگاه زمینی رفح مانع از این امر شد.

اسامه حمدان مسئول مناسبات خارجی حماس نیز در گفتگو با الرساله نت تصریح کرد که هنیه با کسب اکثریت آرا به عنوان رئیس جدید دفتر سیاسی این جنبش انتخاب شده است.

لازم به ذکر است که خالد مشعل از سال ۱۹۹۶ تاکنون رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس بود. هنیه نیز برای یک دوره چهار ساله رهبر حماس خواهد بود.

اسماعیل هنیه ۲۳ ماه می ۱۹۶۳ در اردوگاه ساحلی در غزه به دنیا آمد. خانواده او پس از فاجعه اشغال فلسطین از شهر عسقلان به نوار غزه منتقل شدند. هنیه تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه اسلامی غزه به پایان رساند و در سال ۱۹۸۷ موفق به دریافت مدرک کارشناسی ادبیات عرب و فارغ التحصیلی از این دانشگاه شد. او سپس به دریافت مدرک دکترای افتخاری از دانشگاه اسلامی در سال ۲۰۰۹ نائل آمد.

هنیه فعالیت های سیاسی خود را از انجمن اسلامی دانشگاه اسلامی غزه آغاز کرد. او یکی از اعضای شورای دانشجویی دانشگاه اسلامی غزه طی سال های ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۴ بود و سال بعد به عنوان رئیس شورای دانشجویی این دانشگاه انتخاب شد.

رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۸۹ اسماعیل هنیه را به اسارت گرفت. او ۳ سال در اسارت بود سپس همراه شمار دیگری از رهبران حماس به منطقه مرج الزهور در مرز بین لبنان و فلسطین تبعید شد و یک سال کامل در تبعید بود.

ارسال نظرمعادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

شنبه , ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ / 2018 August 18
باشگاه هواداران اقصی
بیانیه‌ها و اعلامیه‌ها