آیا بین نشست های ژنو و افشای نقش تل آویو در مرگ عرفات ارتباط وجود دارد؟

۲۵ آبان ۱۳۹۲

n00027833-b

با گذشت ۹ سال از زمان مرگ یاسر عرفات رهبر فقید تشکیلات خود گردان روز چهارشنبه ۱۵ آبان (یک روز بعداز نشست هیات های غربی و روسی درباره برگزاری نشست ژنو ۲ در خصوص بحران سوریه و یک روز قبل از برگزاری دومین دور نشست ایران و گروه ۵ +۱ درباره حل مسئله هسته ای ایران )نتایج تحقیقات دانشگاه لوزان سوییس در باره جسد منتشر شد . در این گزارش ۱۰۸ صفحه ای تصریح شده که پولونیوم ۲۱۰ یافت شده در استخوان عرفات ۱۸ برابر بیشتر از میزان طبیعی آن بوده است . فرانسوا بوچاد کارشناسِ مؤسسه فیزیک تشعشعات دانشگاه لوزان درباره کشف جدید می گوید :”یافته کلیدی، آن است که ما شواهدی را دال بر میزان غیرعادی پلونیوم و سرب در این نمونه ها در اختیار داریم. فرضیه ما برای ارائه توضیحات درباره منشأ سرب و پلونیوم این است که پلونیوم وارد دستگاه گوارشِ قربانی شده است. بر همین اساس، مدلی را برای نتایج خود ارائه دادیم”. البته وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد :”ما نمی توانیم بگوییم که پلونیوم علت مرگ وی بود ولی نمی توانیم آن را منتفی بدانیم .”
با اینحال کمیته تحقیق مرگ یاسر عرفات بعد از دریافت گزارش پزشکی از مراجع دیگر از جمله کارشناسان روسی با قاطعیت علت مرگ را ماده سمی پلونیوم ۲۱۰ دانسته و در عین حال اسرائیل را مسئول و عامل آن معرفی کرده است .توفیق طیراوی رئیس کمیته تحقیق مرگ یاسر عرفات با صدور بیانیه ای اعلام کرد :” گزارش های کارشناسان و تحقیقات مستمر نشان داده است ابو عمار به علت کهولت سن یا بیماری فوت نکرده و مرگ وی طبیعی نبوده است”.عبدالله البشیر رئیس کمیسیون پزشکی کمیته تحقیق درباره مرگ عرفات نیز در سخنانی با بیان اینکه عرفات در زمان مرگ هفتاد و پنج سال داشت هیچ بیماری مزمن از قبیل فشار خون، دیابت، بیماری قلبی و عروقی یا بیماری کلیوی و بیماری های دیگری از این قبیل نداشت و به هیچ وجه مواد دخانی یا مشروبات استفاده نمی کرد تصریح کرد کمیسیون پزشکی به این نتیجه رسیدکه سیر تحول بیماری عرفات ناشی از یک ماده سمی بوده است .

حال سوال مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که چرا گزارش مرگ عرفات در این مقطع زمانی منتشر شده و آیا می توان بین انتشار این گزارش و حوادث پیرامونی آن ارتباطی قائل شد یا نه ؟
به نظر می رسد پاسخ سوال مثبت است.در میان این حوادث و رخدادها دو نکته جلب توجه می کند. نخست اینکه سوئیس این روزها کانون دو نشست مهم بین المللی و منطقه ای در ارتباط با حل مسالمت آمیز بحران سوریه و حل مسئله هسته ای ایران است که در هر دو مورد رژیم صهیونیستی خود را بازنده احساس می کند دوم اینکه مواضع امریکا و رژیم صهیونیستی بیش از هر زمان دیگر در قبال مذاکرات سازش اصطکاک پیدا کرده است و جان کری وزیر امورخارجه امریکا در جریان سفر اخیر خود به سرزمین های اشغالی به صراحت به ادعای نتانیاهو که گفته بود فلسطینی ها با شهرک سازی موافقت کرده اند پاسخ گفت و اعلام کرد فلسطینی ها درهیچ مذاکره ای با شهرک سازی ها موافقت نکرده اند .وی با این اظهارات دولت نتانیاهو را مسئول بن بست مذاکرات معرفی کرد .
ارتباط میان انتشار گزارش مرگ مشکوک  عرفات و نقش رژیم صهیوینستی در آن با رخدادهای پیرامونی آن می تواند به این شکل باشد که هم دولت سوئیس به عنوان میزبان دو نشست حساس و سرنوشت ساز درباره خاورمیانه و هم کشورهای غربی و در راس آن امریکا که از دید دولت نتانیاهو متهم به کوتاه آمدن در برابر ایران است از شردردسرهای جدید تل‌آویو در امان بمانند در اقدامی مشترک با رو کردن نقش جنایی اسرائیل در قضییه مرگ عرفات دولت نتانیاهو را در موضع دفاعی قرار داده اند .همچنین با توجه به اینکه دولت اوباما در دور دوم ریاست جمهوری خود تصمیم گرفته است مسئله فلسطین را به سرانجامی برساند اما با مانع تراشی نتانیاهو مواجه است لذا می خواهد اهرم فشار جدید را علیه آن بکار گیرد و نشان دادن چراغ سبز برای به جریان انداختن پرونده مرگ مشکوک عرفات می تواند نشانه ای از این رویکرد جدید باشد .بر این اساس می توان گفت هر چند در ظاهر به گونه ایی وانمود می شود که انگار این تشکیلات خودگردان بوده که در به جریان انداختن پرونده مرگ عرفات نقش اصلی را بازی کرده اما به نظر می رسد نقش این تشکیلات ثانویه بوده است و بدون اذن کشورهای غربی نمی توانسته این نقش را بازی کند .

منبع : سیاست ما ، احمد کاظم زاده ، ۱۸/۰۸/۱۳۹۲

ارسال نظرمعادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

شنبه , ۲ تیر ۱۳۹۷ / 2018 June 23
باشگاه هواداران اقصی
بیانیه‌ها و اعلامیه‌ها