آموزش یک مبارز

۱۸ آذر ۱۳۹۲

نویسنده:عصام عدوان

تدوین و تالیف کتاب های آموزشی که در نوار غزه مورد استفاده قرار می گیرد، بر عهده تشکیلات خودگردان است یعنی نهادی که هیچ اعتقادی به مقاومت به عنوان راهکار مقابله با اشغالگری صهیونیست ها ندارد.

دولت وابسته به جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) به خاطر آنکه تغییر مفاد کتب درسی بر وحدت ملی تاثیر می گذارد و مانعی بر سر راه آشتی ملی به شمار می رود، از انجام چنین اقدامی اجتناب می ورزد. ما نیز این مطلب را درک می کنیم ؛ ولی معتقدیم از دولت مبارزی که سکانداری آن بر عهده جنبش حماس می باشد، نمی توان پذیرفت که وضعیت کنونی را ثبات و بدون تغییر نگاه دارد. به هر حال، علی رغم وجاهت دلایل مطرح شده از سوی دولت غزه برای دوری از تغییر در مفاد کتب درسی، نمی توان قبول کرد که این سیاست برای سال های طولانی و بدون تعیین هیچ سقف زمانی برای پایان بخشیدن به آن ادامه یابد ؛ زیرا این موضوع بدان معنا است که مخالفان آشتی ملی به اهداف خود در رد هر گونه مقاومت در برابر دشمن صهیونیستی برسند. افراد مذکور در واقع مانع از اقدام دولت حماس در تغییر بنیادین کتب درسی می گردند، تغییری که می تواند باعث تربیت یک نسل جدید و مبارز گردد.

بی توجهی نسبت به تاریخ فلسطین در کتاب های درسی امری در خور عنایت است ؛ چرا که این موضوع باعث می شود تا دانش آموز فلسطینی به تاریخ و آرمان های خویش احساس تعلق نکند و این در حالی است که دشمن هشت برابر ما به آموزش تاریخ خویش اهمیت می دهد. در نظام آموزشی ما، فکر دانش آموزان مدارس ابتدایی را با اطلاعاتی علمی پر می کنند، اطلاعاتی که فرد ـ در زندگی خود ـ هیچ استفاده ای از آنها نمی کند. در مرحله دبیرستان، دایره این اطلاعات با جزئیات بیشتر همراه می گردد.

دانش آموز فلسطینی در حالی تحصیلات دوره دبیرستان را تمام می کند که هیچ چیزی در خصوص باز و بسته کردن کامپیوتر و برنامه های رایانه ای نمی داند ؛ این در شرایطی روی می دهد که یک دانش آموز کلاس ششم ابتدایی در ژاپن قادر به انجام چنین کاری می باشد.

دانش آموز فلسطینی ۲۱۶۰ ساعت آموزشی را در کلاس زبان انگلیسی می گذراند و بعد هم نمی تواند یک جمله درست به زبان انگلیسی بسازد و این در حالی است که برای یادگیری هر زبانی تنها به شش ماه زمان نیاز است به گونه ای که فرد بعد از این شش ماه برای آموزش در دانشگاه ها آماده می شود. سوال این است که چرا وقت دانش آموزان، آموزگاران و خانواده ها بدون هیچ فایده ای هدر می رود.

دانش آموز ما دفاع از خویشتن و نیز مقاومت مسلحانه را ـ چه در عرصه تئوری و چه در عرصه عملی ـ ‌فرا نمی گیرد و چیزی درباره تجربیات مقاومت در تاریخ معاصر به آنها یاد داده نمی شود. دانش آموزان ما در هیچ نوع ورزشی مهارت ندارند. ضمن آنها به آنها اجازه داده نمی شود تا ورزشی را که به آن علاقه دارند، انجام دهند و تنها ورزشی را که در مدرسه به انجام آن مبادرت می ورزند، فوتبال است بدون آنکه از بین آنها هیچ بازیکن مطرحی بیرون بیاید.

نظام آموزشی در یک جامعه مبارز باید توجه خاصی را به آموزگار مبذول دارد و علاوه بر آموزش مناسب وی، به تکریم و احترام به جایگاهش اهمیت خاصی بدهد. باید تصاویر آموزگاران شهید در محوطه مدارس نصب شود و هر روز صبح (در مراسم صبحگاه) برای شان فاتحه قرائت شود. باید بر خلاف آنچه امروز شاهد هستیم، گره از مشکلات معلمان ددوره ابتدایی باز شود ؛ زیرا آنان نقش مهمی را در پرورش دانش آموزان بر عهده دارند. باید از کسورات حقوق آموزگاران کم شود یا آنکه با اعطای برخی امتیازات، کسورات حقوق شان جبران گردد مثلا فرزندان آنها از کاهش شهریه دانشگاه بهره مند گردند و تسهیلات قابل ملاحظه ای در خصوص خرید لوازم برقی، تلفن های همراه و وسایل منزل به آنها پرداخت شود. ضمنا باید از میزان مالیات بر ارزش افزوده بر کالاهایی که توسط آنها خریداری می شود، کاسته گردد.

به این ترتیب، باید اقداماتی صورت گیرد که جایگاه آموزگاران در جامعه هر چه بهتر و موقعیت آنها نسبت به دیگر اقشار هر چه متمایزتر گردد ؛ زیرا آنان استحقاق چنین چیزی را دارند و باید دولت وابسته به مقاومت در دوره مدیریت خود به این امر جامه عمل بپوشاند.

انتظار می رود که تلاش های گسترده ای از سوی دولت وابسته به مقاومت برای آموزش یک مبارز صورت گیرد. باید نظام آموزشی که در سایه یک دولت مبارز مورد استفاده قرار می گیرد، متفاوت از نظام آموزشی باشد که در سایه دولت سازشکار با رژیم صهیونیستی استفاده می شود. نسلی که ما به دنبال تربیت آن هستیم، متفاوت از نسلی است که دولت وابسته به اسلو در پی آن می باشد. ضمنا کسی که بر تحقق وحدت ملی تاکید و پافشاری دارد، بداند که اساس این وحدت باید بر اساس مقاومت باشد نه سازش با دشمن صهیونیستی.

منبع: فلسطین الآن

ارسال نظرمعادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

شنبه , ۲ تیر ۱۳۹۷ / 2018 June 23
باشگاه هواداران اقصی
بیانیه‌ها و اعلامیه‌ها